07 Rehabilitace ježděním

Advent – den sedmý

Veronika Bühnoriginální příspěvek

Mnoho z nás ve škole lehkosti má v péči koně s výraznými fyzickými problémy. V následujících týdnech budu sdílet několik jejich příběhů.
Jeden z nich se týká Nikki Stephens a Nevilla. Nikki vede velkou jezdeckou školu podle vysokých etických standardů tréninku pro všechny koně. Před pár lety si Nikki přibrala takového nešťastného koně jménem Neville. Byla to jedna z těch situací, kdy byste opravdu měli říct “Děkuji, ale ne”, ale budoucnost pro toho koně vypadala tak smutně, že poslechnete své srdce. Nikki má obzvlášť velké srdce, a tak se Neville dostal k ní.
Neville má opravdu působivý původ, ale nedokázal naplnit lidská očekávání. Také má špalkové kopyto a některé další fyzické potíže, což znamenalo, že nemohl skákat a byl přeřazen na drezuru. Průvlečné otěže a různé jiné pomůcky tu situaci nedokázaly zlepšit, takže Neville začal být v tom světě zbytečný.
Práce ze země a lonžování nepřicházelo v úvahu, protože Neville byl traumatizovaný předchozími zkušenostmi. To znamenalo, že Nikki neměla jinou možnost než se mu pokusit pomoct ježděním. Předsevzala si, že mu porozumí a postupně a ohleduplně postupovala tak, že Neville mohl rozkvést. Postupem času jsme mohli vidět, jak se z Nevilla stává kůň tak, jak byl vyšlechtěn. Žádné vybavení, žádná síla, jen opravdový závazek jezdit jej v rovnováze s důrazem na opravdové sebenesení a uvolnění.
Nevillovi je dnes 20 let a užívá si důchod u Nikki s osazenstvem Burcott Riding School.
První foto jej ukazuje, když ho přivezli, následující jsou po nějaké době ježdění s Nikki podle principů Školy lehkosti

Naši partneři a sponzoři akcí PP Tršice