13 Jak se stát instruktorem Školy lehkosti?

Advent – den třináctý

Co všechno je potřeba, aby se člověk stal instruktorem Školy lehkosti?

No, stručná odpověď je: všechno a ještě trochu navíc.

I když často slýcháme kritiku, že nikdo z nás není Philippe Karl (což je pravda, to nejsme), musím ještě najít systém rozvoje instruktorů, který by byl stejně náročný jako tento. Úroveň požadavků z hlediska znalostí i praktických dovedností se nepodobají ničemu, co jsem zatím viděla v jezdeckém světě – trénink podle této školy není pro slabé povahy!

Tady je krátký přehled požadavků “jen” pro přijetí do základního kurzu.
Musíte navštěvovat 3 kliniky ročně po dobu 3 let. Jde o 4 denní kliniky vedené některým z Master teacher a pro mnoho z nás toto znamená náročné cestování do místa konání kliniky.
Během těchto 3 let se budete učit základy systému Légèreté. V tomto systému se za “základy” považuje vysoká míra pochopení, provedení a kvality, která by kdekoli jinde byla považována za “extrémně náročnou”.

Protože to není tolik o tom, co děláte, ale spíše o tom, jak to děláte. A to je ta ZRÁDNÁ část, je relativně snadné koně naučit dělat “něco”, ale je extrémně těžké to rozvíjet ve vhodném poměru rovnováhy, uvolnění a impulzivnosti. Abyste opravdu byli schopní ukázat, že rozumíte tomu, co kůň potřebuje ve smyslu lehkosti pohybu a držení těla, krok za krokem… Ďábel se opravdu skrývá v detailu.

Aby se člověk stal instruktorem základní úrovně, musí splnit 3 zkoušky:

1. Teorie – momentálně 12 oblastí, které musíte znát, a to podrobně. U zkoušky dostanete téma, o kterém musíte mluvit před publikem bez knih a poznámek. Očekává se, že ZNÁME tato témata, ať už jde o Mise en Mains, přípravu na letmé přeskoky, tak musíme mít potřebné znalosti.

2. Výuka neznámého koně a jezdce. Máte 45 minut na shlédnutí dané dvojice, můžete koně sami jezdit, vrátit ho zpět jezdci a předvést viditelnou změnu u koně i jezdce. Musíte být schopní vysvětlit, co děláte a předvést to jako obojí – jezdec i učitel. Kde jinde uvidíte tento požadavek?

3. Předvedení vlastního koně. Tahle zkouška je velká. Skládá se ze dvou částí – práce na ruce a lonžování – a ježdění. Kdybyste skládali obě části najednou, tak budete před publikem déle než hodinu.

Na lonži musíte být schopní ukázat, že vašeho koně v kroku, klusu i cvalu na rovných liniích, kruzích, čtvercích s mnoha přechody (včetně couvání) na obě ruce. Vše by mělo být “na délku lonže” a v příslušné rovnováze. Samozřejmě bez jakýchkoli pomocných otěží či postrojů.

V části na ruce se vyžaduje předvedení spolupráce s koněm v uvolnění a rovnováze ve všech “základních” cvicích – flèchie droit, ohnutí a natažení, natažení na rovné linii, neck rein obraty k sobě a od sebe, atd. a všechny stranové pohyby s přechody a mnoha vhodnými změnami držení těla a rovnováhy.

Když se dostanete na konec a ještě jste živí, tak můžete ukázat svůj jezdecký program, který to vše opakuje pod sedlem. Plus celá stranová práce v klusu, prodloužení klusu, cval a kontracval a počátky shromáždění.

Máte ukázat koně ve vyklenutí týlu, kde je to pro něj vhodné, ukázat natažení krku ve správný okamžik, lehkost na pomůckách, spokojenost a uvolněnost během práce. Během žádné z těchto zkoušek nesmíte omdlít.

Zároveň je třeba si uvědomit, že každý z těchto jezdců už je sám instruktorem, často s mnohaletými zkušenostmi a certifikáty z jiných škol. Není to jejich první rodeo, ale nepochybně je to jedna z nejtěžších věcí, které kdy dělali.

Navíc – a ne nijak hanlivě – vy i váš kůň musíte během tohoto období zůstat zdraví. V prvním roce mého studia byl mému koni diagonostikován Wobblerův syndrom – a šel do důchodu – a můj druhý kůň zemřel. To je známý příběh.

Takže, kdo by proboha  něco takového dělal? Protože když tomu propadnete, tak vystoupíte z řad “normálních jezdců”, oddělíte se od hlavního proudu a to není úplně nejlehčí. A musíte se stále vzdělávat, i když máte certifikát. Je to celoživotní vzdělávání.
Myslím, že to děláme, protože kdo jednou prohlédne, už nemůže nevidět. Jakmile jednou ochutnáte tu úroveň harmonie, možnosti rozkvést pro každého koně, úroveň detailu, vhledu a péče o koně, je to jak řekl jeden velký horseman “budete toto dělat raději než jíst”.
Takže až příště uvidíte svého instruktora Školy lehkosti a pomyslíte si “vypadá trošku vyčerpaně”, tak budete vědět proč. Nabídněte mu sušenky a hrnek čaje a zeptejte se ho, co by vašemu koni mohlo pomoct najít lepší rovnováhu a sledujte, jak se rozzáří…

Rebecca Sayward at the start of her Legerete journey still looking youthful and fresh.
Now a master teacher - Catherine Marshall . Riding the horse she passed her foundation exam on, Yogi, A horse with comfornation no ‘dressage’ rider would ever choose, but one who flourished under Legerete
Anna at the beginning of her journey. All smiles now!!!
Two master teachers confer
This badge is worth as much as a small house.
Instructors are expected to repeatedly show that they can teach, Even after you’ve ‘passed’ you must still teach unknown riders or bring your own students to show that you can share this information with others.
Becky Holden Riding from the ground. UP. One of the original teachers to qualify in the U.K.
A key tenant of the school of Legerete is that our horses are ‘all rounders’, jumping and hacking and doing many things out of the arena
Sarah Holland-Villa showing her horse how to tighten the lunge and take their shoulders away, Lunging is really an art when understood and executed well

Naši partneři a sponzoři akcí PP Tršice