Advent – den sedmnáctý
Jedna má vážená kolegyně chtěla napsat příspěvek o Tréninkové škále, ale cítila, že její pojetí není v moc povzbudivém duchu… Ale dívejme se na věci zvesela!
Jako alternativu k tomu, co bývá “dost-těžko-v-praxi-použitelnou” tréninkovou škálou vyvinul Philippe Karl svůj vlastní Tréninkový kruh (nikoli kurhový trénink 😉 ). Nabídnu vám v průběhu několika dnů lehký pokus o interpretaci.
Důležitá poznámka – je to kruh/kolo, nikoli žebřík. Nezačínáte naspodu a nepostupujete vzhůru až k dosažení Nirvány. Místo toho začnete tam, kde právě jste a pracujete dopředu i dozadu, dokola, pokaždé pochopíte o něco víc, vrátíte se k rozvoji některých prvků, pokročíte dál, až když cítíte, že je vhodný okamžik, ale nikdy nic nevynecháváte. Je to stejně užitečné při tréninku poníka jako tažného koně – naprosto přizpůsobitelné každé individualitě. Nezáleží to na míře přirozeného rytmu nebo kmihu koně.
Určitě nejsem Philippe Karl. Jsem jen obyčejný jezdec s neuvěřitelně skvělými, ale neobyčejnými koňmi. Nikdo z nás nemá “drezurní pozadí”. Ovšem po pochopení tohoto kruhu jsem já i mí koně byli schopní se rozvíjet. NEž jsem začala trénovat podle Školy lehosti, sotva jsem věděla, co je dovnitř-plec, ale teď oba mí koně nabízejí v průběhu výcviku piafu. Bez vyvazovacích otěží, žádná práce ze země s bičem, jen postupný pokrok po kruhu (a také velmi často tam a zpátky).
Začněme tam, kde se nachází většina z nás – potřebujeme vytvořit jasnou komunikaci mezi námi a koněm. Bez toho je všechno ostatní jen snění. Mohu snít o tom, že se můj kůň narovná, ale pokud nemám žádný způsob, jak mu to sdělit, tak to zůstane tak, jak to je.
To znamená, že potřebujeme koně naučit, co to znamená jdi, zpomal, změň rovnováhu, zatoč, ohni se, ustup plecí nebo zádí. Pokud chceme rozvinout něco jako flexibilitu, mobilitu, shromáždění, narovnání, musíme mít způsoby, jak o tom komunikovat s koněm.
Můžeme tomu říkat “pomůcky”, zahrnuje to náš mozek, ruce, nohy, sed. Na kruhu to vidíme jako “Rovnováha – Uvolnění – Impulzivnost”. Jak s koněm budeme mluvit o těchto 3 klíčových pilířích?
Než můžeme přikročit k čemukoli sofistikovanějšímu, musíme začít konverzovat logicky a systematicky. A vždy zjistíme, že nic není tak „sofistikované“, jakmile to náš kůň pochopí – všechno jsou to jen základy, které se skládají dohromady.
Konverzace začíná, když se poprvé dostaneme do kontaktu s hříbětem. A jak rozvíjíme vzdělání mladého koně ze země, tak v ní pokračujeme. Jak mladý kůň pochopí, e má jít a pak zastavit? Pokud to znamená použití velkého tlaku, tak můžeme vyhodnotit, že jsme při vysvětlování neodvedli moc dobrou práci. Koně se skvěle učí, my můžeme být ubozí učitelé, obzvlášť když postupujeme podle tréninkové škály, kterou není lehké dobře pochopit.
Zvažte si, jestli jste byli dostatečně jasní pro vašeho koně ohledně těchto 3 aspektů komunikace:
-
Uvolnění – naše ruce
-
Rovnováha – naše tělo a sed
-
Impulzivnost – naše nohy
Jak poustupujeme “po kruhu” tak se tyto prvky stávají mnohem jemnějšími a rozvinutějšími. Časem jich bude více vycházet z našeho těla a méně z rukou a nohou. Přijde okamžik, kdy si pomyslíte a kůň to udělá. Ale tím to nezačíná. Začíná to jednoznačností v komunikaci.
Pokud si chcete počíst detailněji o Rovnováze, Uvolnění a Impulzivnosti, zde najdete články:
Balance https://www.facebook.com/photo/?fbid=802278978573367&set=a.182457453888859
Relaxation: https://www.facebook.com/photo/?fbid=804929348308330&set=a.182457453888859
Impulsion https://www.facebook.com/philippekarluk/posts/pfbid0Wr2xQXEh22VhhJPWus4f13SgDJZ5p9mngArYpceL6GqeYSVrRXXRgptWdBoH86QEl
V následujících dnech se budu věnovat dalším prvkům Tréninkového kruhu Legerete.