21 Tréninkový kruh ŠL 3 – Mobilita

Advent – den dvacátý první
Možná zjistíme, že to, co má pro koně největší přínos, je zlepšení jeho mobility – pohyblivosti. Pohybovat plecemi okolo zádi, zádí okolo plece.
Procvičováním série cviků, které pomáhají mobilizovat koně, tato opětovně zlepší flexibilitu (viz předchozí příspěvek). Kůň také lépe rozumí “pommůckám”: otěži, sedu, nohám. Jak se kůň stává mobilnějším, zlepšuje se i jeho rovnováha. To pomůže rozvíjet impulzivnost a mobilizující cviky jsou také velmi uvolňující.

To je podstata tohoto kruhu – všechno se navzájem podporuje.

Kde začít?
Pro většinu koní jsou klíčem plece. Řešením mnoha problémů může být mobilizace a pohyblivost plecí. Padání dovnitř, padání ven, křivost na kruhu, vyhazování, problémy s pohybem vpřed, pohyby do strany, problémy s nacváláním – to vše mohou být příznaky toho, že koni chybí dostatečná mobilita plecí.
Často je neocenitelné. když se kůň naučí pohybovat plecemi zleva doprava, zprava doleva a zpět do středu. Obraty v kontraohnutí, pohyb plecí ze 3/4 stopy na stěnu, od stěny ke stěně plecemi a mnoho zajímavých variant jsou pro koně skvělým startem.

A to zpětně koni (i nám) pomůže pochopit pomůcky otěží a sedem.

Co dále?
Jakmile kůň dostatečně rozumí, jak pohybovat plecemi, můžeme začít mobilizací zádě. U většiny koní, se kterými to takto děláme je celkem jednoduché pohybovat zadníma nohama – špatně. Aby zde byl pro koně přínos, mobilita zádi musí být sladěná s plecemi, které jsou “zvednuté” a v rovnováze. Jinak riskujeme, že kůň spadne na vnitřní plec.
Zde je odkaz na článek o dovnitř-pleci na kruhu, kde mnoho z nás začínalo

https://www.facebook.com/philippekarluk/posts/832014742266457

Když tyto základy fungují, můžeme rozvinout zajímavý a individuální program stranové práce, s širokou škálou cviků pro mobilizaci plecí okolo zádě a zádě okolo plecí. Toto nám umožní přistupovat ke každému koni opravdu individuálně a používat cviky nezbytné pro narovnání, rovnováhu, impulzivnost, uvolnění a primárně rytmus (takt). Časem přispějí ke shromáždění.

Dokáže váš kůň snadno mobilizovat plece na lehkou pobídku otěží?
Rozumí lehké pobídce vnitřní nohou (na podbřišníku a vnější nohou (za podbřišníkem)?
Miluji tyhle cviky, protože u nich musím opravdu přemýšlet – a moji koně jsou vždy šťastnější, když na to nezapomenu.

Mark Fuller showing a simple (but not easy) neck rein turn. Moving the shoulders from right to left with the thoracic sling lifted. This is a powerful exercise, which we teach early on, but which can be used as a solution throughout a horse's training progression.
This is me on my good grey horse Fuego. Fuego has a lot of physical issues so I use this work as ongoing rehabilitation. Here we are in travers on a circle- an excellent exercise for helping him find straightness. You can really see how it helps him mobilise that inside shoulder, at the same time as mobilising the quarters.
Catherine Marshall keeping Oro in 'the corridor of the reins'. This horse is well advanced in his training, but like many Iberians tends to be some what wiggly. Catherine taught him how to mobilise his shoulders very early on, so that now when she needs to stabilise them, she can.
Josh Daly with Norman Travers on a straight line (in trot). Norman's huge shoulders have been a challenge for them both, so Josh has done many exercise to help mobilise them. He finds moving between shoulder-in and travers and back again a really good way to help Norman keep his shoulders up.
Liana and Milie in half pass. When a horse understands how to move their shoulders and quarters in response to light aids, then half pass is not a problem! It is ;lovely exercise for developing a horses gymnastic capabilities and contributing to their ability to collect. For some horses (and riders!) it is also extremely relaxing

Naši partneři a sponzoři akcí PP Tršice