23 Tréninkový kruh ŠL – Narovnání

Advent – den dvacátý třetí
Možná jste si všimli žlutého kruhu okolo celého Tréninkového kruhu Školy lehkosti. To je proto, že narozdíl od ostatních tréninkových škál my nečekáme, než začneme s narovnáváním koně. My to zohledňujeme od samého začátku, při každém cviku, který děláme, ať už jdeme po kruhu ve směru nebo proti.
Protože stejně jako rovnováha, tak narovnání je VŽDY pro koně důležité. Obojí – rovnováha i narovnání jsou úzce propojeny s nervovým systémem koně. Velmi zjednodušeně – když je kůň fyzicky narovnaný, cítí se mentálně dobře a když se cítí mentálně v pohodě, tak se snáze fyzicky narovná. To stejné platí pro rovnováhu koně.
Proto nesmíme čekat. Už od příchodu ke koni na pastvině, nasazování ohlávky, vodění, sebrání otěží, projetí rohu, nacválání, dovnitř plec nebo procvičování piafy – tak buď usilujeme o narovnání nebo ne. Je to rozvoji flexibility koně – ohýbá se kůň stejně snadno doleva jako doprava? Kůň, který to dokáže, musí být nepochybně narovnaný.
Je to prostředek k mobilitě. Dá se snadno změnit rovnováha z jedné plece na druhou a zpět doprostřed? Dokáže podsazovat nebo odrážet se zadníma nohama symetricky?
A samozřejmě ji stále zlepšujeme při propracovávání shromáždění, stejnoměrnosti přechodů, inteligentním použitím stranové práce a impulzivností reakcí.
A jak se kůň narovnává, je pro něj jednodušší shromáždění, zlepší se mobilita a stávají se symetricky flexibilní.
A když se vrátíme k tomu tak důležitému jazyku pomůcek, narovnaný kůň bude více v rovnováze, více uvolněný s mnohem lepší impulzivností.
Fotky ukazují koně v různých fázích výcviku s důrazem na narovnání.

Edit Kappel showing a wonderful example of collection in the trot. For a horse to be able to offer this in this way (clearly not compressed in front) their topline must be equally in release, and their stabilising postural muscles symmetrically able to provide support.
Rachel Scott Hayward and her lovely horse are just at the beginning of their training, and working on stabilising the thoracic sling, this requires a horse to be straight on their shoulders, and sometimes a little bend aids this.
Corners are a real test of straightness, and often the cause for a lot of concern in horses (and their riders!) We can force and hold horses into corners or we can give them the skills to do it for themselves. Staying upright on their shoulders, able to rotate their rib cage and engage their inside hind. Photo shows Sylvia Stössel with her Lusitano mare who came to Sylvia with really significant crookedness issues
Lateral work is often a vital part of any conversation about straightness, when we understand how and why to use it. It’s why we ride it differently on the left and right side according to the horses asymmetry Here Kat Layfield rides Silver in shoulder-in to help her develop the complement elements of straightness
We don’t force a straight halt, instead give the horse the conditions for them to come to it. All the other exercises Mark Fuller has been developing with Stewart can be seen in the quality of the halt, and eek gads, an open frame!
Even with a horse much further on in their education, their rider will still be having conversations about straightness. It never ends, it just shows up in much more subtle ways. Francesco Melpignano
The way we handle the reins is of course integral to how a horse feels. Our hands and the angle of the bit and reins contribute to their ability to relax and balance and in turn develop their straightness. Here Catherine Marshall talks to Zoe Williams about the rein aids.
3 of the licensed Legerete instructors in the U.K. On very different ‘styles’ of horses, all of whom have had their own story of straightness, which has been addressed on an individual basis by their riders. No one size fits all!

Naši partneři a sponzoři akcí PP Tršice