Advent – den dvacátý třetí
Možná jste si všimli žlutého kruhu okolo celého Tréninkového kruhu Školy lehkosti. To je proto, že narozdíl od ostatních tréninkových škál my nečekáme, než začneme s narovnáváním koně. My to zohledňujeme od samého začátku, při každém cviku, který děláme, ať už jdeme po kruhu ve směru nebo proti.
Protože stejně jako rovnováha, tak narovnání je VŽDY pro koně důležité. Obojí – rovnováha i narovnání jsou úzce propojeny s nervovým systémem koně. Velmi zjednodušeně – když je kůň fyzicky narovnaný, cítí se mentálně dobře a když se cítí mentálně v pohodě, tak se snáze fyzicky narovná. To stejné platí pro rovnováhu koně.
Proto nesmíme čekat. Už od příchodu ke koni na pastvině, nasazování ohlávky, vodění, sebrání otěží, projetí rohu, nacválání, dovnitř plec nebo procvičování piafy – tak buď usilujeme o narovnání nebo ne. Je to rozvoji flexibility koně – ohýbá se kůň stejně snadno doleva jako doprava? Kůň, který to dokáže, musí být nepochybně narovnaný.
Je to prostředek k mobilitě. Dá se snadno změnit rovnováha z jedné plece na druhou a zpět doprostřed? Dokáže podsazovat nebo odrážet se zadníma nohama symetricky?
A samozřejmě ji stále zlepšujeme při propracovávání shromáždění, stejnoměrnosti přechodů, inteligentním použitím stranové práce a impulzivností reakcí.
A jak se kůň narovnává, je pro něj jednodušší shromáždění, zlepší se mobilita a stávají se symetricky flexibilní.
A když se vrátíme k tomu tak důležitému jazyku pomůcek, narovnaný kůň bude více v rovnováze, více uvolněný s mnohem lepší impulzivností.
Fotky ukazují koně v různých fázích výcviku s důrazem na narovnání.