08 Práce na ruce

Advent – den osmý

Ve Škole lehkosti se klade velký důraz na trénink koně “na ruce”. Tím je míněna práce s koněm ze země, chůze s ním, komunikace prostřednictvím udidla, používání řeči těla a společného pohybu. Na ruce je možné koně naučit rozsáhlý a různorodý gymnastický program; až k piafě a piruetám.

Možná se budete pídit, proč tyto příspěvky nepíše osobně Phlippe Karl, ale místo toho velmi oddaný student z Velké Británie. A, jak mí kolegové ze Školy lehkosti vědí, nejsem velký nadšenec do práce na ruce. Když si budu moct vybrat, jestli raději jezdit, tak to vždy udělám. Takže psaní tohoto příspěvku je vynikající příležitost si připomenout, proč je trénink na ruce tak cenný. A že opravdu je!

Mladí koně

Teď zrovna začínám pracovat s mým vlastním mladým koněm, takže je to velmi příhodné – a samozřejmě je bez debaty smysluplné se ho snažit naučit vše, co je možné, než na něj nasedneme. Když kůň porozumí mnoho o změnách rovnováhy, pohybu plecí, ohýbání, pohybu zádí, rozcházení se a zastavování – pak je působení jezdce už jen součástí mnohem větší a již nastolené konverzace. Také to vašemu mladému koni umožní rozvinout sílu, která mu pomůže se vyrovnat s váhou jezdce.

Znovu-obsedání
Pokud byl kůň dříve trénován jiným způsobem (někdy možná způsobem, který mu nedával moc smysl), pak je výhodné začít znovu-obsedání ze země. Poskytne to koni čas k přemýšlení, člověk na zemi mu dodává jistotu, a opět – všechny cviky může dělat bez současného vyrovnávání váhy jezdce.

Pro jezdce je to také skvělý způsob, jak se naučit nové myšlenky a dovednosti. Snáze ze země vidíme, jak vliv máme na koně, což nám ukáže, jaké pocity máme dosáhnout, když se dostaneme do sedla. Vzdělávání jezdce i koně na ruce je skvělou přípravou a přechodem k Lehkosti.

Rehabilitace

Mnoho z nás se stará o koně, kteří jsou po úrazu nebo s chronickými fyzickými problémy. Mohlo se to i stát koni v naší péči. Pro většinu koní je pohyb při rehabilitaci přínosný a práce na ruce k tomu přidává celou škálu jemných detailů, kterých se těžko dosáhne na lonži – a jsou naprosto nemožné s jakýmkoli typem lonžovácích pomůcek. Tento způsob práce vám umožní cíti, kde může být nějaký odpor, … je to jemný a přesný způsob, jak pomoci koni uvolnit napětí a postupně rozvíjet nové vzorce pohybu. Jako kvalifikovaný fyzioterapeut opravdu vidím, že to funguje.

Jemnost

Jak váš kůň dělá pokroky, může se stát, že se v pokročilé práci dostanete do potíží. Krása systematického vzdělávání koně tímto způsobem je v tom, že vždycky můžete slézt dolů a pomoct mu ze země. Možná objevíte malé výkyvy v polovičním překroku nebo přeskocích, a když budete pozpátku zjišťovat, kde se stala chyba, celkem pravděpodobně zjistíte, že někde v základech. Někdy je tím nejlepším způsobem, jak pomoci svému koni, prostě seskočit a na ruce prověřit, co se děje.

Je tma a prší a není čas

Jakkoli práce na ruce pochází ze slunečných kultur evropských klasických škol, my Britové můžeme využít její výhody třeba na okrajích našich zmáčených polí, necháme deku na koni a využijeme ještě 15 minut denního světla. Je to způsob, jak se sblížit se svým koněm, cítit, jak je mu fyzicky a používáte oba vaše mozky a těla, i když podmínky jsou drsné!

A tady je výsledek – mám ráda práci na ruce.

Catherine Marshall using in-hand work as part of the mighty Sprouts education. As a young horse, Sprout really benefits from learning about balancing his shoulders without also balancing a rider. It can alleviate anxiety in horses if they already know how to do this before they are asked to do too much with a rider in the saddle
Rosie Bensley and her fabulous PRE are brand new on the Legerete Instructor course and are learning here how to move away from the bend on a zig zag. Iberians can be ver 'wiggly' and helping them to learn how to be more stable in their thoracic sling, as we ask for bend, may be easier done from the ground.
Merrigan Burton has used a comprehensive in-hand programme with her 5 year old horse River. I actually don't know how people start young horses without this accompanying in-han education. Here Merrigan is showing River how to find correct lateral flexion on a circle- something which is very hard for many horses.
Kat Layfield's gorgeous mare Silver had a catastrophic injury which resulted in her being branded 'L' - Loss of use. Kat has been able to keep her mares brain active and her body mobile with in-hand work. Here she is using the stationary flexion to show Silver how to extend her neck into the bend. This impacts Silvers whole body and acts like a very specific carrot stretch.
Anna Vickery-Wolfenden developing the exercise Flèchi Droit. This shows a horse that it is possible to bend and not turn - invaluable for many many things we ask a horse to do. It is also a profound strengthening and balancing exercise which helps a horse to lift their shoulders and balance to the hind end. It also can be used to develop a horse's straightness over time. As Anna progresses with her horse she will challenge the balance a little more and ask for more precision, but right now they are focusing on relaxation and the horse's ability to say 'yes'.

Naši partneři a sponzoři akcí PP Tršice