Jak osušit koně v zimě?

– Dr. Heather Hoyns –
Matka příroda koně vybavila efektivním “oblečením” i do toho nejchladnějšího sněhového zimního počasí. Dlouhé chlupy zimní srsti se postaví a vytváří izolační vrstvu teplého vzducho okolo těla. Když se na hřbetě nahromadí sníh, tak mastnota a silná vrstva chlupů zabrání vlhkosti proniknout ke kůži.
Pokud je váš kůň mokrý, polar-fleecová odpocovací deka odvede vlhkost od kůže a srsti a zabrání, aby kůň prochladl.
Koně mají dokonce zabudovaný samo-vysoušecí systém: Když je jejich srst mokrá, tělesné teplo vytlačuje vlhkost směrem ven ke konečkům chlupů, kde se odpaří. Když jsou teploty pod nulou, tak se dokonce na srsti mohou vytvořit rampoušky, pořád v dostatečné vzdálenosti od kůže.

Pro ty z nás, kdo se rozhodli využívat tento neuvěřitelný systém namísto stříhání a dekování, je jednou z největších výzev snažit se usušit koně, když je příliš mokrý. Ať už je kůň zpocený po náročné vyjížďce nebo promoklý na kůži, jeho srst dočasně ztrácí schopnost vytvořit kolem těla vrstvu teplého vzduchu. Když ho bez usušení dáme do stáje, nebo ještě hůře ho dáme ven za chladného a/nebo větrného dne, můžeme prochladnout a vynakládat navíc energii, aby se zahřál. Neznamená to, že musíte strávit hodiny sušením ručníkem nebo koně dávat pod solární lampy. Představím vám jednoduchou techniku, která nevyžaduje moc času ani nákladů.

Odpocovací deky
Jediné důležité vybavení, které budete potřebovat je vlněná nebo polar-fleecová odpocka. Oba jsou výborné vysušovací materiály vytvořené tak, že vytváří vrstvu vzduchu okolo koně. Jeho tělo tuto vrstvu vzduchu zahřívá, což odvádí vlhkost pryč od kůže k venkovní straně deky. Kapičky vlhkosti na vnější straně odpocky znamenají, že funguje správně.

Těžké vlněné deky jsou užitečné v extrémně chladných dnech, ale pokud chcete ušetřit, tak jedna lehká deka postačí ve většině případů. Podle mých zkušeností nejsou polar-fleecové deky tak efektivní jako vlněné, ale jsou trvanlivější, snáz se s nimi pracuje, protože se dají prát v pračce a jsou odolné proti molům. Odpocky jsou nyní dostupné i z různých druhů high-tech syntetických vlhkost-odvádějících materiálů. Ty také fungují dobře.
Na druhou stranu bavlna není dobrý odpocovací materiál. Drží vlhkost u kůže a zvlhčuje ji. (Možná jste od turistů mohli slyšet, že “bavlna zabíjí”.)

Jak odpocku použít
Usušit rozehřátého koně
Váš neostříhaný kůň bude po vyjížďce v zimním dni zpocený i potom, co zchládl – to je, když se jeho tělesná teplota vrátila do normálu. Klíčem, jak mu pomoct uschnout je raději podpořit než narušovat přirozený vysoušecí proces, který jsme si popsali výše, aniž bychom ho zahřáli tak, aby se začal znovu potit. Velmi často jezdci na koně navrší příliš mnoho dek a myslí si, že pak kůň uschne tak rychle jako oni sami. Teplota koňského těla ale neklesá tak rychle jako u lidského. Koňské svaly těsně po námaze se dokážou rychle znovu zahřát až do stavu “znovu zpocení”, zvlášť když ho zakryjete dekami, není zcela v pořádku nebo pracoval více než obvykle.

Abyste se tomu vyhnuli, zakončete jízdu 5 – 10 minutami v kroku, ať už pod sedlem nebo na ruce, aby se dech i teplota kůže koně vrátily do normálu. Sledujte nozdry nebo boky, abyste zkontrolovali dýchání a holou rukou šáhněte na krk a plece, abyste zkontrolovali teplotu. Většinou během krokování nebude potřeba použít odpocku; můžete použít bederku nebo složenou deku na poslední minuty jízdy, pokud je větrno nebo hodně chladno. (Pokud zakryjete koně než se jeho tělesná teplota vrátí do normálu, může se přehřát a znovu zpotit.)

Když kůň vychladl, sesedli jste, odstrojili ho, rychle ho překartáčovali, aby se narovnali chlupy, které slehly nebo se slepily potem nebo výstrojí, pak mu dejte lehkou odpocku. Pokud budete dávat koně po vyjížďce do výběhu, dejte přes odpocku lehkou nepromokavou prodyšnou deku. Ta ochrání odpocku před roztrhnutím a pomůže ji udržet na místě. Svrchní deka zároveň poskytne ochranu dokud se neobnoví přirozená “voděodolná” schopnost srsti. A nebude bránit tomu, aby kůň zcela oschnul. Pokud ale naopak dáte koni jen nepromokavou deku bez odpocky, přijdete o cennou vrstvu vzduchu nad kůží a proces osychání se zpomalí. To bych doporučila jen, pokud je kůň pouze lehce zpocený, např. ve slabinách. Někteří výrobci teď dělají prodyšné, voděodolné deky s mesh (síťovnou) podšívkou, která vytváří prostor pro vzduch nezbytný pro odvod vlhkosti.

S takovou dekou můžete nechat koně uschnout samotného, dokud si nebudete jistí, že úplně zchládnul a není zadekovaný příliš. Podle toho, jak je váš kůň mokrý, může trvat hodinu i déle, než po vyjížďce zcela uschne.

Já se po polední vyjížďce často vracím do práce, koni nechám odpocku dokud se večer nevrátím. Pokud jezdíte později odpoledne, budete možná potřebovat nechat koně venku přes noc, pak je v pořádku mu dát na noc odpocku a přes to pláštěnku. Když deky sundáte, načechrejte slehlé nebo slepené chlupy kartáčem, aby se obnovila jejich normální textura.

Další tipy pro sušení
Většinou postačí tento výše popsaný postup pro sušení koně. Pokud je však extrémně mokro, budete asi chtít provést trochu ručního “předsušení”, než na koně dáte odpocku. Nejlepší zkušenosti mám s úklidovou hadrou zvanou Micro Fiber Miracle Cloth (utěrka z mikrovlákna). Je vyrobena z vysoce absorbpční látky, která dokáže vsáknout násobně více vody, než sama váží. Můžete jí vyhřebelovat nejmokřejší místa – pod sedlem, podbřišníkem, uši, slabiny, …
V některých případech může extrémně mokrý kůň promočit odpocku ještě než zcela uschne. To zpomalí proces sušení. Poznáte to, když je odpocka mokrá tak, že by se dala ždímat. Nechal nacucanou vlněnou nebo polar-fleecovou odpocku na koni je pořád lepší než vystavit jeho vlhké tělo větru a zimě. Samozřejmě, pokud máte více než jednu odpocku, tak je nejlepší mokrou odpocku vyměnit za suchou.

Dalšímu zlepšení v sušení může pomoct sláma nebo seno daná pod odpocku nebo mezi dvě odpocky. Nejen tím, že seno nebo sláma absorbuje nějakou tu vlhkost, ale přidá to další vrstvu vzduchu okolo koně, která pomůže odvádět kapičky vody k vnější vrstvě, kde se může odpařit. Jen pozor, aby dali seno i před koně, nejen na něj, jinak se ho bude snažit sežrat zpod odpocky. A taky nebývá dobrý nápad tohle zkoušet s koňmi, kteří jsou venku ve stádě a pak by se pokoušeli si vzájemně oždibávat deky.

Jak sušit studeného koně
Všechny výše uvedené postupy fungují také pro sušení zmoklého koně. Pokud ale kůň v chladném počasí zároveň prochladnul, nemůžeme použít výhody tělesného tepla, které odvádí vlhkost pryč od kůže. Abychom tedy zábranili přílišnému prochladnutí koně a urychlili proces sušení, budeme muset použít silnější odpocku nebo další vrstvu deky na odpocku. Trochu předsušení Mikro-utěrkou taky pomůže. Jak bude kůň schnout, kontrolujte teplotu – na hrudníku a ve slabinách – kvůli přehřátí a sledujte třes, který by značil přílišný chlad. V tom druhém případě asi budete potřebovat vyměnit spodní vrstvu za suchou odpocku anebo přidat další vrstvy, aby se kůň zahřál.

Naši partneři a sponzoři akcí PP Tršice