14 Krása všech koní

Advent – den čtrnáctý 
Škola lehkosti je známá tím, že pracuje s širokou škálou koní různých typů a plemen. V podstatě je dost vzácné vidět některého z instruktorů jezdit koně ze skupiny “standardních moderních drezurních koní”.

Z mnoha důvodů máme koně, kteří nespadají do kategorie soutěžních-drezurních, často máme koně z osobních a emočních důvodů a koně, kteří pro nás mnoho znamenají. Mám podezření, že většina z nás si koně ani nemůže dovolit. Ale jsme spíš zapálená než bohatá parta lidí.

Krása tohoto systému – stejně jako krása koní – je v tom, že má spoustu odpovědí pro spoustu jednotlivců. Nevěříme, že jedna velikost – jeden přístup – pasuje všem. Proto je trénink tak náročný pro jezdce, protože musíme porozumět, co potřebuje mysl plnokrevníka i Dartmoorského ponyho. Quarterhorse určitě nemůže být ježděn stejně jako Fríský kůň. Zní to naprosto přirozeně, ale běžně vidíme standardní skupinovou hodinu, kde všichni koně mají hlavu “zabalenou”. Ale když se podíváte na jednotlivé koně, tak to nedává žádný smysl.

Kdybych měla čas, tak bych kontaktovala každého jezdce napříč světem Legerete a vyžádala si svolení ke sdílení jeho fotek téměř všech myslitelných plemen koní vzdělaných do vysoké úrovně. Tolik času nemám, takže místo toho žádám kohokoli, kdo je studentem licentovaného instruktora Školy lehkosti – anebo kdo má lekce s někým z nás – nasdílejte své koně do komentářů, ať vidíme tu různorodost!

Barbara Stübenrath with everyone's favourite draught ballet dancer, Moses. Large of stature, but light of foot!
Bettina Lanowy with Here Mirko the Haflinger showing a nice half pass at a large public demonstration, Short legs may not be welcome in dressage competitions, but they are here!
Kelly Whitfield with Sparkle, who I believe is a full up Arab. Arabs are rarely chosen as 'dressage' horses, and it's wonderful to see one moving in this way - not that common for this breed.
This is one of my all time favourite horses in the U.K - Catherine Marshall's young cob mare, Flo. Not only does she have fine feathers, but her amazing temperament and balance mean she just floats about.
Sandra Klein, riding her Connemara 'Morning Star'. Amazing the poise, elegance and balance that all horses can find when ridden in a way that prioritises harmony.
Kat Layfield with her full ID mare Silver. Kat has primarily used the principles of Legerete to help rehab Silver after an accident, but we can see that she is also a 'heavier' kind of girl and would be inclined to use her shoulders and the bit to prop herself up. Of course, many people would say this horse should be 'rounder', but at this stage in her training she needs to keep her shoulders free, and this more open poll allows her to do this.

Naši partneři a sponzoři akcí PP Tršice